Ptáte se

Ruční a strojové rytí snubních prstenů

Ruční rytí snubních prstenů představuje krásnou zlatnickou tradici. Zákazníci, kteří upřednostňují naprostou přesnost a preciznost mohou využít strojového rytí snubních prstenů zvané "posalux" (jedná se o název výrobce těchto strojů ze Švýcarska). Otázka vkusu je vždy na volbě zákazníka, takže ať se již rozhodnete pro ruční rytí nebo strojové rytí snubních prstenů, v našem brněnském zlatnictví Vám dokážeme vždy vyjít vstříc.

Výhody a nevýhody ručního a strojového rytí

Zásadní je při objednávce rytiny rozhodnutí, zda zvolit ruční práci a nebo strojovou metodu. Výhodou strojového rytí je přesnost, resp. například možnost volby vlastního vzoru nebo písma ("fontu"), ovšem zásadní nevýhodu majitel snubního prstenu pozná ve chvíli, kdy se rozhodne nechat jej po letech přeleštit a obnovit jeho ztracenou krásu. Strojová rytina totiž není tak hluboká jako rytina ruční, takže při přeleštění snadno zmizí. Důležité je také zmínit, že přeleštění je součástí  každé zásadní opravy snubního prstenu. Pokud si necháte změnit velikost prstenu, bude třeba jej následně také přeleštit a strojová rytina je v takovém případě ohrožena.

Rytina na vnější stranu prstenů (dekorace)

Rytí na vnější stranu snubních prstenů je samou esencí tradice výroby šperků. Vyjma vzácných kamenů byly vždy šperky zdobeny právě rytím, které tak umožňuje do snubních prstenů vtělit mimořádnou duši vtahu, jež bude manželský pár provázet do budoucna. Využít lze nepřeberné řady abstraktních vzorů či obecně známých symbolů. Níže na fotografii je ukázka z průběhu ručního rytí vybraného páru snubních prstenů.

Rytina na vnější stranu prstenů

Rytina na vnitřní stranu prstenů (věnování)

Na vnitřní stranu prstenů si obvykle budoucí manželé nechávají vyrýt jméno milovaného partnera a datum svatby. Na fotografii níže vidíte jednu z možností využití ručního rytí na snubní prsten.

Rytina na vnitřní stranu prstenů - věnování

Rytí na přívěsky

Ruční rytí však není jen záležitostí snubních prstenů. Zvyklostí bývalo v oblasti šperků taktéž zdobení přívěsků pomocí rytiny, a to již po mnoho desetiletí let. Na fotografii níže vidíte ukázku přívěsků, které jsou nejprve čisté uchyceny v pečetním vosku a poté ozdobeny ruční rytinou. I když tento způsob povrchové úpravy není v posledních letech takříkajíc zcela "in", má na trhu stále své nezastupitelné místo především mezi příznivci tradice.

Rytí na zlaté přívěsky
Rytí na zlaté přívěsky